SambaPOS V5 Adisyon Ödeme ve Kapama Sorunu

Merhabalar Sevgili Big SambaPOS Ailesi, İlk kez Forumda yardim talep ediyorum, Buradan İngilizce yazmak gerekiyor mu bilmiyorum
Şubat 2015 den beri yeni açtığımız mini Restorantımızda önce SambaPOS V3 ile, yaklaşık 10 gündür SambaPOS V4 te 1 kasa Ekranı 2 adet Windows Tablet SQL Server Expressile çalışıyoruz, kurgularımızın daha kalıcı olması için V5 kuralım dedik, V4 ün çalıştığı makineye SambaPOS V5 i kurduk, V4 datasını yedekleyip V5 e kurduk, sonra Veritabanı Araçları bölümünden “Clear Database Transaction” işlemini yapıp tüm geçmişi temizledik,

Asıl sorunlu bölüme geliyorum;
Adisyon yaratıp ödemeye kalkınca adisyon ekranı kala kalıyor, ilk kez ödeme butonuna basınca Mutfak Fişi ve Adisyon Yazdırıyor, arkasından Adisyon Ekranı Yeni Adisyon ekranına dönüşüyor ve kapanmıyor, yeni bir ürün ekleyip iade ediyorum yine kapanmıyor, her kapat veya öedeme dediğimde ise sadece adisyon yazdırıyor.
Programı Windows Görev Yöneticisi nden kapatıyorum.

incelediğim kadarıyla Forum da böyle bir sorun başlığına rastlamadım, yeni olduğum için çok basit bir çözümü olsada ben çözemedim.

ilgili olabileceğini düşündüğüm ekranları ve data yedeğini ekledim, yardımlarınızı bekliyorum.

Selamlar.

Management > Settings > Program Settings > Maintenance ekranında [Upgrade Old Rules] düğmesine tıklayıp SambaPOS’u yeniden başlatmayı dener misiniz?

Düğmeye tıkladığınızda ekrana bir mesaj gelecek. Onu da buraya yazarsanız sevinirim.

Emre Bey, Gelen Mesaj “0 Rules Fixed”
Değişen bir durum olmadı.

V4 den datamızı V5 e taşıdık diye anlattığınız olay nedir? Muhtemelen Kural’larla alakalı bir sorun yaşıyorsunuz.
Ödeme Tipleriniz veya bunların altında çalışan Payment Processor leriniz var mı?

Size önerim V4 datanızı tekrar bir veritabanına açın, Sonrada V5 de Yerel Ayarlar’da bu veritabanını gösterin, sonrada programı kapatıp tekrar açın ve @emre nin yukarıda anlattığı [Upgrade Old Rules] butonunu çalıştırın.

Bunlardan sonra V5 e geçiş test yapıp sonucu bildirir misiniz?

Merhaba Mehmet Bey, Emre Bey Teşekkürler, Sorunu çözdük,
Ödeme tipleri altında herhangi bir process yoktu
SambaPOS4 datasını SQL Expres te Backup layıp, yine SQL de SambaPOS5 adında yeni bir veri tabanına restore ettik, söylediğiniz gibi SambaPOS5’de veri tabanı yolunu gösterip programı kapatıp açtıktan sonra “Upgrade Old Rules” yaptık “18 Rules Fixed” mesajından sonra adisyonları ödeyip kapatabiliyoruz.
Yarından sonra V5 ile devam edeceğiz,
Programda Emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederiz…

2 Likes

Merhabala tekrar konu acmak istemedigimden buraya yaziyorum.

Anlattiginiz gibi ornek veriyle programi kurdum ve sql baglantisi gerceklesti urunlerimi ekledim urun ozelliklerini ekledim hic bir sIkInti yok yanliz son ana geldigimde bir masaya girip siparis almak istedigimde siparisi aliyorum odeme gerceklesiyor yanliz ekrani kapatmiyor yada siparisi iptal edip kapat desemde cikmiyor bu konuda tecrubesi olan arkadaslar yardimci olabilirse cok sevinirim yukarda tarif edildigi sekilde Upgrade Old Rules yaptigim da 0 Rules Fixed mesajini aliyorum. Emegi gecen herkese tesekkur ederim.